250 x 250 Reklam Alanı

Backlink nedir? Backlink nasıl yapılır? sorusunun cevabını merak ediyorsunuz. Çünkü arama motoru optimizasyonu ile zaman harcıyor ve Google gibi arama motorlarında yükselmek istiyorsunuz. Bu yazımızda backlink nedir ve niçin kullanılır ile backlinkte olumlu sonuçlar almak için kaliteli backlink nasıl yapılır hakkında bilgiler edineceksiniz.

Backlink Nedir?

Backlink, basit bir yaklaşımla web sitenizin içi haricindeki tüm web sayfalarından elde etmiş olduğunuz linklere backlink diyoruz. Backlink veren web sayfaları, bir bakıma web sayfanıza referans olmaktadırlar. Ne kadar çok referansınız olursa o kadar üst sıralarda çıkmaya yakınsınız demektir. Çöp sayfalardan elde edeceğiniz backlinklerin size fayda sağlayacağını düşünmeyin tabi ki. Bunun da belli bir yaklaşımı var.

Backlink kavramını hikayeleştirilmiş şekilde anlatırsak tam olarak şöyle: 1 işyeri var(Google) ve 10 tane satış uzmanı(arama sonuçları) alacak. Tüm adayların özgeçmişleri(site içi seo) işyerinde kayıtlı ve bu adayları sırayla görüşmeye çağıracak. Nasıl bir yaklaşım sergilerdi? Önce özgeçmişini çok iyi şekilde incelerdi. O kişilerden bir değerlendirme yapar ve belli bir sayıya düşürürdü. Örneğin 100 kişiye. Fakat bize ilk 10 kişi lazım. O zaman değerlendirmeye daha farklı şeyler katardı. Mesela kişinin referansları var mı? Varsa bu referansları ne kadar güvenilir? 10 standart kişinin referans olması mı yoksa 1 tane genel müdürün referans olması mı daha etkili olurdu? Daha sonra özgeçmiş+referanslar+sosyal faaliyetleriniz(dijital PR) değerlendirerek bu 10 kişi yani 10 arama sonucu şekillenmiş olur. Backlink de bu mantıkla düşünülebilir.

Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink nedir öğrendiysek şimdi backlink nasıl yapılır öğrenmek daha kolay. Çünkü artık backlinkin bizim için ne ifade ettiğini biliyoruz. Backlink yaparken her zaman kaliteli bir iş çıkarmaya özen göstermemiz lazım. Çünkü devir değişse de Google’ın adaleti değişmiyor ve kalitesiz web sayfalarını arka sıralara hatta Sandbox’a atabiliyor. Bu yüzden yapacağımız her çalışmayı yıllar boyunca bize referans olacak bir şekil kazandırmalıyız. Nasıl ki referans alırken bir yalan söylersek, günün birinde ortaya çıkar ve mağdur olursak backlink konusunda da doğru olmalı ve kaliteli işler çıkarmalıyız.

Backlink Kaynakları

Backlink nereden alınır sorusuna cevap olacak başlıktır. Backlinki elde ederken genellikle şunlardan faydalanırız:

 • Kategorimize uygun web sayfaları
 • Haber sayfaları
 • Blog sayfaları
 • İmleme siteleri
 • Forum, sözlük mesajları
 • Forum imza alanları
 • Profil hesapları
 • Yorum alanları

Peki Backlinkleri Nasıl Dağıtacaksınız?

Yüzde vermek ne kadar doğrudur bilmiyorum ama ortalama bir matematik ile bakıldığında;

 • Yorum alanları, profil hesapları, forum imzaları alanındaki backlinkleriniz %10 rakamını geçmesin.
 • İmleme sayfalarına %5,
 • Forum mesajlarına %10 civarında,
 • Blog yazıları %15,
 • Sektörle alakalı web sayfaları %20-30
 • Haber siteleri ise %30-40 oranında olmalıdır.

Backlink Zamanlaması Nasıl Olmalıdır?

Backlinkleri bir anda alırsanız ani bir yükseliş sonrası ani bir düşüş hatta tarihten silinmeniz oldukça olasıdır. Dolayısı ile belli bir senaryo ile zamana yayarak alınması daha doğrudur. Benim uygulamış olduğum senaryo şu şekildedir:

 • Önce birkaç haber sayfasından çıkış yaptırırım. Düşünün ki ürününüzün lansmanı yapılıyor.
 • Daha sonra sektörel siteler, blog siteleri ve forumlarda tartışmalarda kullanırım. Lansman sonrası insanlarda oluşan etkiden dolayı insanların konuyu paylaşması oldukça normaldir.
 • Daha sonra imleme sitelerinde içerikleri paylaşırım.İnsanlar tartışma sonrası olumlu bulduğu siteleri paylaşma ihtiyacı hissedebilir ki bu da normaldir.
 • Daha sonra yorumlarda, forum imzalarında en son ise profillerde kullanırım.

Yukarıda bahsetmiş olduğum yöntemler ile yapacağınız backlink çalışması doğallık kazanacak ve başarılı olacaksınız. Elbette ki bir anda link çıkışı yaptırarak anında zirveye oynayanlar gibi olmayacaksınız. Fakat sağlam adımlarla ilerleyerek kalıcı bir başarı elde etmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğum backlink çalışmaları ile ilgili yazımda, backlink nedir, backlink nasıl yapılır, backlink nereden alınır, backlink kaynakları nelerdir vb sorulara cevaplar buldunuz. Artık backlink çalışmasını siz de yapabilirsiniz. Ya da işin uzmanına bırakarak SEO danışmanlığı da alabilirsiniz. Uzman bir SEO danışmanı ile çalışmak için şimdi iletişime geçiniz.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı