250 x 250 Reklam Alanı

Dünya’dan 50 bin kilometre yükseklikteki bir asteroitten yeryüzüne gökdelen sarkıtılması planlanıyor. Yüzeye temas etmeyecek binadan yerküreye paraşütle atlanacak (Selçuk EREN / PAZAR SABAH)

Dünya nüfusu arttıkça yeni yaşam alanları için ortaya ilginç fikirler atılıyor. Yerin metrelerce altında on binlerce kişinin yaşayacağı şekilde kurulması planlanan şehirler ile okyanuslarda yüzdürülecek olan kentlerin tasarımları sık sık dünya basınının gündemine geliyor. Ancak hafta içerisinde tanıtılan bir proje, gerçekten sınırları zorladı. İnsana ilk başta “1 Nisan şakası galiba” dedirten projeye göre gökyüzünden Dünya’ya sarkıtılacak bir gökdelen yapılabilir. Çizimleri yayımlanan Analemma Tower isimli yerleşim alanının arkasında ABD merkezli Clouds Architecture Office isimli şirket var.

Dünyanın gelmiş ve gelecek en uzun gökdeleni olarak tanımlanan tasarım için “Bilim kurgu filmlerini bile geride bıraktı” yorumları yapıldı. Ancak projenin mimarları Mars’a kurulması planlanan insan kolonisi için geliştirilen şehir çizimleri yarışmasını kazanan ekip olunca gökdelene basının ilgisi daha fazla oldu.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı