eccepure
eccepure

Bayanlarla seslisohbet.com, Bayanlarla sohbet, Kadınlarla sohbet, Evlilerle sohbet

Evlilerle sohbet, Bayan sohbet, Kadın sohbet, Üyeliksiz kadın sohbet, Bedava Sesli chat, Ücretsiz sesli sohbet, Online sohbet, Görüntülü chat, Kameralı sohbet, Canlı sohbet,

activex

Facebook’ta Nasıl İlgi Çekici Yarışma Düzenlenir?

250 x 250 Reklam Alanı

Facebook’ta Nasıl İlgi Çekici Yarışma Düzenlenir?

Geniş kitlelere ulaşmanın ve etkileşim kurmanın bir yolu da yarışma düzenlemekten geçer. Peki, uygun ve ilgi çekici bir yarışma nasıl düzenlenir? Facebook, yarışmaları çok ciddiye almaktadır. Bu yüzden, ya onların kurallarına uyacaksınız ya da sayfanızın Facebook tarafından kapatılması riskini göze alacaksınız demektir.

Facebook’ta yarışma düzenlemek; sayfanızda trafik akışı oluşturur. Ayrıca daha farklı ve kalabalık kitlelere erişmenize ve daha fazla insanla etkileşim kurmanıza yardımcı olur .

 

Buradaki en önemli problem, hazırlayacağınız yarışmanın hedef kitle ile ne kadar ilişkili olacağıdır. Eğer kullanıcılar yarışmanızla ilgi kuramazlarsa içeriğinizi istenmeyen içerik olarak nitelendirebilirler.

 

Kurallara uymanın ne kadar önemli olduğunu da hatırlatalım. Kurallara ve Facebook’un düzenlemelerine uyulmaması, sayfanızın kapanmasına kadar gidebilir. Bunun sonucunda da takipçilerinizi, hayranlarınızı ve içeriğinizi kaybedebilirsiniz.

 

Cloudnames olarak Sosyal Medya Pazarlaması hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri içeren bir rehber hazırladık.

Alaka düzeyi puanı

Facebook kullanıcıları için kişiselleştirilmiş içerik sağlar. Dolayısıyla her içerik, her kullanıcı için ayrı alaka düzeyi puanı ile derecelendirilir.

 

Facebook, her bir kullanıcı için beklenen ilişkililiği değerlendirerek içerikleri buna göre puanlar. Hedef kitlesi için alaka düzeyi yüksek olan bir içeriğin yayılımı düşük alaka düzeyi olan bir içeriğe göre çok daha fazla olacaktır.

 

Facebook’ta bir yarışma düzenleyecekseniz (ya da herhangi bir farklı içerik hazırlayacaksınız), kendinize hazırladığınız içeriğin hedef kitlenizle ne kadar iligili olduğu sorusunu sormanız gerekir.

 

Yarışmanın sonucunda yeni bir telefon ya da Apple Watch hediye etmek şüphesiz ki size pek çok yeni takipçi getirecektir, ama bu takipçiler sizin için doğru takipçiler mi? Yarışmanızın hedef ziyaretçilerinizle ilişkili olması gerektiğini savunuyoruz. Unutmayın, pazarlamanın amacı olabildiğince çok insana değil, hedeflediğiniz insanlara ulaşmaktır.

 

Yarışmaları doğru şekilde yapmanız hem kullanıcılara olumlu bir mesaj göndermenizi, hem de yeni ve sizinle ilişkili takipçi kazanmanızı sağlar. Yarışma bittiğinde bile iş sayfanız hedef kitlenizle etkileşimde kalmalıdır.

 

Facebook’taki kitlenizi nasıl genişleteceğiniz hakkında daha fazla bilgiyi bu makalede bulabilirsiniz.

 

Facebook’un yarışma kurallarını biliyor musunuz? Yapmanız ve yapmamanız gerekenleri sizin…

Click To Tweet

 

İyi bir yarışma nedir?

İyi bir yarışma hem katılımcı için hem de yarışmayı düzenleyen için değer yaratır. Katılımcı bu yarışmanın bir parçası olmaktan keyif alıyorsa, şirket amacına ulaşmış demektir ve bu iyi bir yarışın göstergesidir.

 

İyi bir yarışma düzenleyebilmek için birkaç öneri;

 

İşe Yarışmanızın hedefini belirlemekle başlayın. Daha fazla beğeni almak kötü bir hedeftir. Bu konudaki hedefiniz doğrudan ya da dolaylı olarak işinizin temel hedefini destekleyen nitelikte olmalıdır. Gerçek sonuçlara ulaşmak için gerçek hedefler belirlemelisiniz! İyi bir hedef, hedef kitlenizden elde edeceğiniz kazancı artırmak olabilir mesela. Öncelikli göstergeniz de hedef grubunuza ulaşmak olur.

 

Hedef kitlenize saygı gösterin! Yalnızca bir sayfayı ya da gönderiyi beğenmeniz isteniyorsa bu bir yarışma değildir. Bu beğeni satın almaktır ve pek çok insan bunu istenmeyen e-posta olarak görecektir. Hedef kitlenizi zorlu bir görevle sınamalı, onların bakış açılarını öğrenmek istemeli, tavsiyelerini almalı ya da fikirlerini sormalısınız. Yarışmaya katılmak için belirli bir görev talep ederseniz, hedef kitleniz olabilecek değere sahip yarışmacıları seçip ayırmış ve elde etmiş olursunuz.

 

Yarışmanın ve fiyatın işinizle ilişkili/orantılı olduğundan emin olun. Sosyal Ağlarda pazarlama yapmanızın amacı, kazancınızı artırmaktır ve sonrasında enerjinizi ürün ve hizmetlerinizle gerçekten ilgilenebilecek kitleye yönlendirip, kanalize etmeniz gerekir.

 

Eğer bir Apple Watch hediye etmeye karar verdiyseniz, (ve Apple değilsiniz) pek çok insanın ilgisini yanlış nedenlerle çekmiş olursunuz. Mesele, çok sayıda insanın şirketi değil, fiyatı beğenmesi ve bu durumun hedef kitlenizi kirletip bulandıracağıdır. Hatta bu durum gerçek hedef kitlenize ulaşabilmenizi zorlaştıracaktır.

 

İzin Verilenler

Facebook’un nelere izin verdiğini gösteren bir liste hazırladık;

 • Kullanıcının yorum yapmasına izin verir.
 • Katılımcı, Facebook sayfanıza özel mesaj gönderme iznine sahiptir.
 • Ziyaretçi, sayfanıza yorum ya da fotoğraf koyabilir.
 • Şirketler yarışma esnasında beğeni sekmesini sayım makinası olarak kullanabilir.
 • Katılımcılardan yarışma ile ilgili gönderiyi beğenmeleri istenebilir.
 • Katılımcılardan Facebook sayfasını beğenmeleri talep edilebilir (yakın zamana kadar bu mümkün değildi).

 

Örneğin, Facebook’ta kullanıcıların yarışmaya dahil olabilmesi için “yorum yap ve sayfamızı beğen” ibaresinin kullanılmasına izin verilmektedir.

 

İzin Verilmeyenler

Bunlar ise Facebook’ta yarışma düzenlerken yapamayacaklarınız;

 

 • Katılımcılardan kendilerinin ya da arkadaşlarının sayfalarında içerik paylaşmalarını isteyemezsiniz,
 • Katılımcılardan kendilerini ya da arkadaşlarını sizin içeriğinizde etiketlemelerini isteyemezsiniz,
 • Katılımcılardan Facebook sayfalarında yarışmanızı paylaşmalarını isteyemezsiniz.

 

Şirketlerin yarışmaya katılabilmemiz için yarışmayı paylaşmamızı talep ettiklerini sürekli görüyoruz. “Paylaş ve Beğen” yarışmalarına Facebook izin vermemekte. Eminim ki hepiniz hala bu tarz yarışmaları hatırlıyorsunuz.

 

Facebook katılım şartı olarak kullanıcılardan “paylaş”ımda bulunmasını talep eden yarışmaları reddetmektedir. Bu tarz yarışmalara izin vermeyerek, bizi istenmeyen e-posta olarak adlandırılabilecek ilişkisiz içeriklerden korumaktadır.

 

Öte yandan, eğer hedef kitlesi doğru şekilde tespit edilmiş ve ilgili bir yarışma düzenliyorsanız; yarışma, gerçekten ilgilenen insanlar tarafından paylaşılmış olacaktır.

 

Kuralları İhlal Etmenin Sonuçları

Yukarıda da bahsedildiği gibi, pek çok şirket kurallar olduğunun farkında olmadığı için ya da kurallara uyulmadığını görüp, uymamanın sonuçlarının ne olabileceğinin farkında olmadıklarından dolayı kuralları çiğnemektedir.

 

Kurallara uymak o kadar da zor değil! Markanızı pazarlamak için Facebook’u kullanıyorsanız, kurallara uymanız ve sorumluluklarınızın farkında olmanız konusunda sizi uyarıyoruz.

 

Facebook kullanıcıları istenmeyen ve uygunsuz içerikleri rapor ederek kaldırılmasını sağlayabiliyor. Belirli bir sayının üstünde kullanıcı, gönderinizi uygunsuz içerik olarak işaretlerse, içeriğinizin görüntülenmeme riskini arttırmış olursunuz.

 

Daha da kötüsü kurallara uymamanız, Facebook sayfanızın kapanmasına kadar gidebilir; bu da içeriklerinizi ve takipçilerinizi kaybetmeniz anlamına gelir.

Haber Kaynağınızı Kişiselleştirin

Facebook’un neleri beğenip neleri beğenmediğinizi bilmesine izin vererek haber kaynağınızı kolaylıkla daha kişisel hale getirebilirsiniz. Facebook’taki bütün gönderilerin sağ üst köşesinde küçük gri bir aşağı oku bulunur.

 

 

Eğer burada açılan “Gönderiyi şikayet et” kısmına tıklarsanız, Facebook sizin bu gönderiyi rahatsız edici bulduğunuzu, gönderinin ilginizi çekmediğini ya da istenmeyen bir gönderi olarak gördüğünüzü bilecektir.

 

Gönderileri saklayarak, haber kaynağınızdaki gönderileri azaltabilirsiniz. Örneğin, arkadaşlarınızdan gelen rahatsız edici oyun davetlerinin önüne geçebilir, belirli iş sayfalarından gönderilen reklamları engelleyebilirsiniz.

 

Ama tüm bunların yanında beğendiğiniz gönderileri de işaretleyebilir, aradığınızda daha kolay bulunabilmesi için kaydedebilirsiniz. Beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz gönderileri Facebook’un bilmesine izin verirseniz, haber kaynağınız daha çok ilgilendiğiniz alanlardaki gönderilerle dolu olacaktır.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı

ETİKETLER

Yazar Hakkında

Yazar
Yazar: Emir
Bayanlarla sesli sohbet sitemiz aktif olup binlerce Olgun, Evli, Kız, Arkadaş, Genç, Görüntülü sohbet, Bedava, Üye olmadan, Üyeliksiz Kameralı, Ücretsiz, Online, Tesettürlü, Zengin, Evli, bay bayan ve kadın ve kızlar erkekler için hazırlanmış aynı zaman içinde canlı sesli chat hizmeti verebilmektedir.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 1. kızlar eklesin
  kızlar eklesin

  Camda ücretsiz coşacak camı olan kızlar ekleyinnnn karşılıklı açacağız camım var acele edinnnn yaş farketmez her türlü fanteziyi yaparız gelinn pişman olmazsınızzzz camda sex arkadaşı oluruz acelee edinnn ekleyinnn
  Skype:salih.fenerbahcee

 2. kızlar eklesin
  kızlar eklesin

  Camda ücretsiz coşacak camı olan kızlar ekleyinnnn karşılıklı açacağız camım var acele edinnnn yaş farketmez her türlü fanteziyi yaparız gelinn pişman olmazsınızzzz camda sex arkadaşı oluruz acelee edinnn ekleyinnn
  Skype:salih_fenerbahcee

Siz de görüşünüzü belirtebilirsiniz...