250 x 250 Reklam Alanı
CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “Tek Adam Rejimi, Küçültür Milletin Ekmeğini” başlıklı bir rapor hazırladı.

ANKARA (ANKA) – Raporunda, “fiili tek adam yönetiminde” geçen 2 yılı aşkın sürede, Türkiye’de büyümenin yavaşladığını, vatandaşın gelirinin eridiğini, borçların tavan yaptığını belirten Öztrak, işsizliğin ve enflasyonun yeniden çift haneye çıktığı bu dönemde, ülkeye giren kaynağı belirsiz paranın ise büyük artış gösterdiğini kaydetti.

Öztrak’ın raporu şöyle:

-“ÜLKE GELİRLERİ ERİDİ”-

“Türkiye’nin çok partili yaşama geçtiği 1946 ile 2014 arasında geçen dönemde parlamenter sistemde iş başına gelen 47 Hükümetle ekonominin ortalama büyüme hızı yüzde 5,2 oldu.

Parlamenter sistemin bekleme odasına alınıp, ‘fiili tek adam yönetimi’ uygulanan 2015 ve 2016’da ise ekonominin ortalama büyüme hızı, yapılan makyaja rağmen, yüzde 4,5’e düştü.

Fiili tek adam yönetiminde ülkenin ihracat geliri 15,1 milyar dolar eriyerek 142,6 milyar dolara, turizm geliri de 11 milyar dolar eriyerek 18,7 milyar dolara indi.

-“VATANDAŞIN CEBİNDEN BİN 305 DOLAR UÇTU”-

Milli gelir parlamenter sistemle geçen 1946 ile 2014 arasında her yıl ortalama 13,6 milyar dolar artarken, fiili tek adam yönetiminde geçen son iki yılda milli gelir toplamda 78 milyar dolar, yılda 39 milyar dolar geriledi.

Böylece 2014’te 12 bin 112 dolar olan kişi başı gelir, 2016’da 10 bin 807 dolara düştü. Fiili tek adam yönetimi her bir vatandaşın cebinden bin 305 doları çekip aldı.

-“İŞSİZLER ORDUSUNA YÜZ BİNLER EKLENDİ”-

Fiili tek adam yönetiminden önceki 31 yılda iş başına 17 hükümet geldi. Bu dönemde ortalama yüzde 9,3 olan işsizlik, fiili tek adam yönetiminde geçen son iki yılda yeniden çift haneye çıktı. Fiili tek adam yönetiminde Türkiye’nin işsizler ordusuna yüz binlerce kişi eklendi.

İşsiz sayısı 2014 Ağustos ayından 2016 sonuna kadarki dönemde 763 bin kişi artarak 3,7 milyon sınırını aştı. Fiili tek adam yönetiminden önceki 31 yılda işsiz sayısı yıllık ortalama 50 bin kişi artarken, fiili tek adamlık döneminde işsiz ordusuna her yıl katılanların sayısı neredeyse beşe katlanarak 239 bine çıktı.

-“TEK ADAM, ÇİFT HANELİ ENFLASYON GETİRDİ”-

Geliri düşen, iş imkanı bulamayan vatandaş, bu dönemde bir taraftan da hayat pahalılığıyla baş etmeye çalıştı. Tek adam yönetimi çift haneli işsizliğin yanında çift haneli enflasyon da getirdi.

Nohut, mercimek, zeytinyağı, yumurta gibi gıdalardaki fiyat artışı vatandaşın cebini yaktı. Etin yanına yaklaşılmaz oldu, sofraya konan her 1 kg etin 316 gramı fiili tek adamlık hevesine kaptırıldı.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlar, otomobillerinin deposunu doldurmak için iki yıl önceye göre yüzde 23 daha fazla para ödedi.

-“BORÇLARIN TOPLAMI MİLLİ GELİRİ GEÇTİ”-

Fiili başkanlık vatandaşın ekonomisiyle birlikte ülkenin ekonomisini de sarstı. Dış borcun milli gelir içindeki payı fiili tek adam yönetiminde 4 puandan fazla artarak yüzde 47,2’ye çıktı.

Türkiye’nin toplam borçluluğunu ifade eden ailelerin, şirketlerin ve kamunun borçlarının toplamı ise Türkiye’nin milli gelirini geçti.

-“ŞİRKETLERE DEV FATURA”-

Şirketlerin net döviz borcu tek adam yönetiminde 22 milyar dolar artarak 200 milyar doları aştı. Fiili tek adam yönetiminde, dolar kurundaki olağanüstü artış, şirketlere büyük fatura çıkardı.

Başkanlık tartışmalarının gündeme getirildiği 11 Ekim 2016’da 3,06 TL olan dolar kuru Mart 2017 sonunda 3,64 TL’ye çıktı. Tartışmaların başladığı geçen Ekim ayından bu yana şirketlerin kur farkı zararı 117 milyar TL’ye ulaştı.

-“KAYNAĞI BELİRSİZ PARA GİRİŞİNDE REKOR”-

Ülkenin ve milletin parası pul olurken ülkeye giren ‘kaynağı belirsiz para’ ise rekor kırdı. 1980 ile 2002 arasında Türkiye’ye kaynağı belirsiz para girişi toplamda 0 (sıfır) idi.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin görevde olduğu yıllarda ise kaynağı belirsiz para girişi 41,8 milyar dolara ulaştı. Bu kaynağı belirsiz paranın 21,4 milyar doları fiili tek adam yönetimindeki son iki yılda Türkiye’ye girdi.”

-“SOFRANIN BEREKETİ KAÇMASIN DİYE HAYIR”-

Öztrak, Türkiye’nin gündemini esir alan “tek adam yönetiminin” ülkede huzur da bereket de bırakmadığını ifade ederken, “Ekonomiyi sağlıklı bir büyüme zeminine yeniden oturtmak için ortak akla her zamankinden daha çok ihtiyaç var. Bunun için 16 Nisan referandumunda tek adam yönetimine, milletin aşı, işi eksilmesin, sofraların bereketi kaçmasın diye ‘Hayır” dedi.

Bu alana reklam verebilirsiniz!
468 x 60 Reklam Alanı